Nehnuteľnosti v Dolomitoch

DolomityMajitelia nehnuteľností v Dolomitoch môžu ťažiť z ich strategického umiestnenia. Okrem lyžovania v zime si môžu robiť výlety jak k moru, tak k talianskym jazerám ako je Lago di Garda a ďalšie, ktoré sú pomerne dobre dostupné.

Staršie apartmány sa v Dolomitoch predávajú približne od 120 000 Eur. Ceny starších domov začínajú približne v úrovni 300 000 Euro. V prípade novej výstavby počítajte s čiastkami od cca 4 000 Eur/ m². Veľa ale záleží na konkrétnej lokalite. V prestížnych strediskách ako je Cortina d'Ampezzo alebo Val Gardena môžu byť ceny nehnuteľností až dvakrát vyššie ako v niektorých ďalších strediskách. Stručné informácie o niektorých lokalitách, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti, nájdete v texte nižšie.

Ak máte záujem o lyžiarsky apartmán alebo horský chalet v Taliansku, odporúčame vašej pozornosti tiež oblasť Bormio/Livigno, ktorá už geograficky nepatrí pod Dolomity, ale pod talianske Alpy.

O lokalite

Dolomity patria medzi jednu z najvyhľadávanejších lokalít na severe Talianska. Rozkladajú sa na území troch provincií - Belluno, Trento a Bolzano. Dolomity sú jedným z horských masívov talianskych Álp a sú známe svojím zaujímavým charakterom - pozostávajú z nespočetného množstva rozoklaných hrebeňov, prudkých stien, stolových hôr a bizarne tvarovaných horských štítov. To všetko je jedinečnou príležitosťou pre všetkých, ktorí majú radi aktívne trávenie dovolenky. Dolomity sú rajom nielen pre horolezcov a milovníkov zimných športov, ale aj pre cyklistov, turistov a obdivovateľov historických pamiatok.

Mnoho ľudí navštevuje Dolomity kvôli takzvaným ferratám - tieto zaistené cesty ponúkajú aj cez svoju značnú fyzickú náročnosť jedinečné zážitky a dychberúce výhľady na okolité horské masívy. Na výber je z nepreberného množstva trás rôznych náročností, takže si každý príde na svoje. Na území Dolomitov sa rozkladá osem národných parkov, každý s úplne odlišným charakterom. Je možno spomenúť napríklad park "Sextenské Dolomity", v ktorom sa nachádza známy masív "Tre Cime", tri skalné štíty, ktoré sa stali ikonami Dolomitov.

Centrom Dolomitov je rezort Cortina d'Ampezzo. Toto mesto sa nachádza priamo v strede Dolomitov a počas svojej histórie si vybudovalo prominentnú pozíciu porovnateľnú snáď len s najexkluzívnejšími švajčiarskymi rezortmi. Cortina d'Ampezzo bola okrem iného dejiskom zimných olympijských hier v roku 1956, natáčala sa tu aj celá rada známych filmov napr. Ružový panter, Cliffhanger alebo Len pre tvoje oči.

Kronplatz

Kronplatz (Plan de Corones) je najväčším lyžiarskym regiónom Južného Tirolska. V súčasnej dobe ponúka 116 kilometrov starostlivo upravených zjazdoviek prepojených viac ako 30 vlekmi a lanovkami. Vďaka nadmorskej výške vyše 2 200 metrov je možné bohatú snehovú nádielku považovať takmer za istotu.
Vybavenie rezortu je veľmi moderný, zahŕňa nielen širokú sieť osvedčených požičovní, ale aj mnoho reštaurácií, bufetov s možnosťou apres ski vyžitia. Kronplatz je atraktívnou lokalitou nielen v zime, ale aj v lete. Náhorná plošina ponúka nádherný výhľad na okolité hory, pre záujemcov o turistiku je pripravených mnoho dobre značených trás. Odvážnejší si tu môžu vyskúšať napríklad aj tandemový let na rogale alebo prudké zjazdy na downhillovom bicykli.

Val di Fiemme

Val di Fiemme, známe údolie neďaleko mesta Trento nie je len lyžiarskym rezortom, ale aj kultúrnym strediskom ponúkajúcim veľa možností vyžitia. Zároveň ide o oblasť zaradenú na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Športové radovánky však zostávajú najdôležitejším dôvodom pre návštevu Val di Fiemme. Nachádza sa tu celá rada lyžiarskych areálov a bežeckých trás. V rokoch 1993 a 2001 sa tu konali majstrovstvá sveta v lyžovaní, v súčasnej dobe je tu možné sledovať napríklad závody Tour de Ski alebo Svetového pohára v behu na lyžiach.
Tunajšie rezorty ponúkajú cez 110 kilometrov vzájomne prepojených zjazdoviek a niekoľko starostlivo pripravených snowboardových parkov. Mimo lyžovania je tu možné vyskúšať napríklad Nordic walking, chôdzu na snežniciach alebo ochutnať niektoré z miestnych špecialít. Vo Val di Fiemme si každý príde na svoje.

Val di Fassa

Val di Fassa priamo susedí so známym Val di Fiemme, vyhláseným zimným rezortom a dejiskom mnohých športových podujatí. Val di Fassa však nezostáva čo sa športového a kultúrneho vyžitia týka nijako pozadu. Ponúka celú radu možností, ako si užiť krásnu dovolenku jak v zime, tak v lete. Pre zimné radovánky je tu pripravených vyše 230 kilometrov zjazdoviek vo vyhlásených rezortoch Sellaronda, Four Passes, Trevally a Great War Tour. Snowboardisti alebo milovníci freestylového lyžovania si môžu užívať v jednom z mnohých rozľahlých parkov.

Val di Fassa je považované za jednu z najkrajších častí Východných Dolomitov. Od najvyššej hory Dolomitov Marmolady po masív Sassolungo, Val di Fassa ponúka krásnu prírodu a dychberúci výhľad na okolité hory. Toto údolie je obývané Ládinmi, etnikom, ktorý tu žije už cez dve tisícročia. Za tú dobu si tu vyvinul jak svojbytný jazyk, tak špecifickú kuchyňu, ktorá stojí za vyskúšanie.

Merano

Merano, druhé najväčšie mesto provincie Bolzano, je známe najmä svojimi kúpeľnými rezortmi. Mesto je situované v hlbokom údolí priamo pod trojtisícovými horami, na jeho svahoch sa nachádzajú vinohrady. Jedlo a nápoje sú bez pochyby dôvodom, prečo Merano navštíviť, miestne červené a biele vína, rovnako ako pivo z lokálneho pivovaru, sú vyhlásené v širokom okolí.

Čo sa športového vyžitia týka, je okolie Merana atraktívna po celý rok. Milovníci zimných športov si prídu na svoje v areáli Merano 2000 ponúkajúcim 40 kilometrov stredne náročných zjazdoviek a mnoho upravených bežeckých trás. Merano 2000 je vhodnejší skôr pre rodinné lyžovanie, nachádzajú sa tu však aj náročnejšie pasáže. Z ďalších možností športového vyžitia je možné spomenúť napríklad trojkilometrovú bobovú dráhu, paragliding alebo turistiku.

Val di Sole

Údolie Val di Sole sa nachádza severozápadne od mesta Trento. Najvýznamnejším rezortom v regióne je známa dedina Madonna di Campiglio, dejisko mnohých lyžiarskych a snowboardových pretekov. Madonna ponúka cez 150 kilometrov zjazdoviek prepojených 57 vlekmi a lanovkami. Ďalej sa tu nachádza veľký snowpark, 40 kilometrov bežeckých tratí, ktoré sú prepojené s rezortmi Pinzolo, Folgarida a Marilleva. Resort Madonna di Campiglio je okrem iného aj východiskom pre výstupy na ferraty vedúce do pohoria Brenta, súčasť svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Rezort je známy svojimi exkluzívnymi reštauráciami, obchodmi a kaviarňami, v bezprostrednej blízkosti sa však nachádza mnoho tradičných horských chát, v ktorých je možné ochutnať miestne špeciality a spoznať kultúru tejto časti Dolomitov.

Val Gardena

Známe údolie Val Gardena sa nachádza východne od mesta Trento. Tento rezort je vyhlásený najmä pre svoje lyžiarske areály, ktoré majú dlhoročnú tradíciu v organizovaní tých najprestížnejších súťaží - každoročne sa tu koná závod Svetového pohára, v roku 1970 Val Gardena hostila svetový šampionát v zjazdovom lyžovaní. Ostatne tunajšia zjazdovka Sarong je považovaná za jeden z piatich "klasických" a najprestížnejších zjazdov v súčasnom kalendári Svetového pohára. Val Gardena ponúka cez 480 kilometrov vzájomne prepojených zjazdoviek a 271 vlekov, z ktorých 17 je možné využívať po celý rok. Sieť bežkárskych tratí meria približne 125 kilometrov. Za zmienku rozhodne stojí nádherné výhľady, ktorých sa športovcom z tratí dostane.

Val Gardena však stojí za návštevu aj v lete - údolie je pokryté sieťou turistických a cyklistických trás, na svoje si prídu aj horolezci.

Val Gardena vám zároveň umožní spoznať kultúru národa Ládinov, etnika s vlastným špecifickým jazykom a nadmieru zaujímavou kuchyňou, ktorá stojí za vyskúšanie. Údolie je preslávené tiež rozvinutým rezbárskym umením. Najkrajšie kúsky tunajších majstrov je možné zhliadnuť v miestnych múzeách.

Fotky

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Jazyk: